O knize Jak účinně oslovit média

Tento web původně vznikl jako určitý virtuální doplněk knihy Jak účinně oslovit média, kterou jsem vydal koncem roku 2011 v nakladatelství CPress. Pokud vím, jde o dosud nejobsáhlejší původní českou knihu o budování vztahů s médii. Jak napovídá podtitul – Media relations v podnikání, správě, kultuře i neziskovém sektoru – kniha má široké pole využití a rozhodně se neomezuje jen na svět firemní komunikace.

Cílovou skupinou nové publikace jsou začínající tiskoví mluvčí, pracovníci vnějších vztahů, lidé zodpovědní za PR a komunikaci ve firmách, úřadech, občanských sdruženích a neziskových organizacích – vlastně všichni, kdo přicházejí do styku s médii.

Věřím, že kniha pomůže jak lidem, kteří sami chtějí navázat vztah s médii a dosáhnout pozitivní publicity, tak těm, kteří do kontaktu s novináři nevstupují z vlastní iniciativy, jsou pod tlakem a neví, jak se zachovat. Kniha stojí na myšlence, že pokud má mezi jakoukoliv organizací a médii vzniknout produktivní a smysluplný vztah, musí být oboustranně výhodný. Pokud organizace očekává publicitu, musí nabízet správným způsobem a ve správný čas kvalitní informace.

Kniha nejprve přibližuje specifika novinářské profese a vývojové trendy médií. Každý, kdo chce účinně oslovit média, musí totiž porozumět novinářům, jejich práci a metodám. Poté krok za krokem představuji jednotlivé nástroje media relations. Největší prostor je věnován tiskové zprávě a tiskové konferenci. Samostatná kapitola popisuje správnou práci s tématem, další varuje před jazykovými chybami. Popisuji služby komunikačních agentur, principy monitoringu a hodnocení médií. Nechybí kapitola o krizové komunikaci a zvláštnostech prezentace v různých typech médií (TV, rozhlas, tisk) a různých oborech lidské činnosti (byznys a podnikání, kultura, státní správa a samospráva, vysoké školství a věda, neziskový sektor, aktivismus a ekologie).

K tématům se v knize vyjadřují také aktivní novináři a tiskoví mluvčí. Text prokládají desítky schémat, fotografií, grafů a kreslených vtipů.

Knihu lze výhodně zakoupit například přímo v e-shopu na stránkách vydavatelství.

Napsali o knize

„Tuto knihu vřele doporučuji všem, kteří mají v plánu začít komunikovat s českými médii. Cenné poznatky, názory a postřehy z praxe využijí především pracovníci v oblasti public relations a tiskoví mluvčí. Neméně vhodná je však i pro zástupce médií, kterým detailně představí specifika jejich profese.“
Petr Lesenský, ředitel PR agentury Lesensky.cz

„Kniha na mne velmi zapůsobila. Jedná se o podrobný ‚manuál‘ nejen pro začínající zaměstnance oddělení či odborů styku s médii, ale je cenná z mého pohledu také pro její jazyk. Zdánlivě jednoduchým způsobem je autor schopen vysvětlit někdy velmi složité vztahy a souvislosti, na jejichž základě se vytváří různé typy komunikace. Právě kombinací profesionálního novinářského jazyka a použitím množství názorných příkladů, materiálů, grafů a obrázků, se podařilo vytvořit velmi kompaktní a zajímavou knihu, kterou je radost si přečíst. Čtenář se toho hodně dozví jakoby mimochodem, což je u tohoto typu literatury nezanedbatelná přednost.“

Jana Pelcová, mluvčí Ústavního soudu ČR